velikost modelů z EPP

Vše co nejde zařadit do žádné jiné kategorie

velikost modelů z EPP

Příspěvekod Standa » 17 úno 2014, 08:02

V poslední době pozoruji určitý tlak na "zvětšování" modelů z EPP a proto chci otevřít diskusi na toto téma. Začal jsem stavět tyto modely právě proto, že jsou malé, skladné, lehce přepravitelné, odolné a jednoduše opravitelné. Myslím si, že jakmile budu chtít tyto modely zvětšovat, tak budu zákonitě narážet na problémy s "tuhostí" modelu a budu je muset "vyztužovat" jinými pevnými materiály (uhlík, dráty a pod.) náběžky a odtokovky vyztužovat balzou a td. Tím model bude ztrácet ty vlastnosti, které jsem od něj očekával a postupně se budu blížit k jiné konstrukci a EPP bude pouze "výplňový" materiál a v tom případě už bude jednodušší zvolit jinou modelářskou cestu. Podle mého názoru rozpětí 1500 mm je mezní a už i v této velikosti budu narážet na tuhost a "stálost" modelu. EPP materiál je předurčen právě pro malé a odolné modely a myslím si, že by u toho mělo zůstat a nepokoušet se stavět "velkého trpaslíka". Budu rád když mi někdo bude oponovat a vyvrátí moje přesvědčení, protože z EPP rád stavím, ale všechno má svoje meze a i tento materiál je má. O stavebnicích z tzv. EPO materiálu se snad ani nemá cenu zmiňovat, protože se podle mého názoru jedná pouze o obchodní strategii a s modelařinou to nemá vůbec nic společného.
Doufám, že jsem tímto názorem rejpnul do "vosího" hnízda a čekám "spoustu" reakcí ! :lol:
Standa
Člen fóra
 
Příspěvky: 263
Registrován: 18 črc 2011, 13:11
Bydliště: Praha

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod Libor Mašík » 17 úno 2014, 10:51

Já osobně bych asi již nešel do modelů o větším rozpětí než 1500 mm. Neplatí to ale pro větroně.
Větší modely by bylo nutno dosti vyztužovat a proto bude veškerá tuhost modelu nesená na vyztužích. Pak stačí menší rána, kterákoliv výztuž praskne a musíme pracně opravovat. Pak již se ztrácí hlavní výhoda EPP modelů.
Já určitě větší modely dělat nebudu, i z důvodu velikosti řezačky. můžu vyříznout křídli o rozpětí max. 1500 mm. Větší by asi šlo, ale z více částí.
Jedno je ale jisté, zájem o malé EPP modely pomalu upadá. Teď se prodávají většinou jen XL modely.
A u toho je i otázka ceny, kdy je větší spotřeba materiálu, větší odpad i vyšší ceny dražšího 30g EPP.
Takže pro výrobce to není moc výhodné.
Libor Mašík
LM Model Team
LM Model Team
 
Příspěvky: 540
Registrován: 05 črc 2011, 21:38
Bydliště: Kobeřice

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod racek » 17 úno 2014, 15:52

Stando , věř mi že 30g EPP nemusíš vyztužovat víc než u menších kde je použito 20g EPP. Je vidět že jsi ještě neměl v ruce např. většího Zlína , nebo Blaníka (protože tě ještě nepustili ty WWII :twisted: ) , ten rozdíl v tuhosti je opravdu markantní a jdou s tím krasně stavět právě tyto modely u motoráků do 1,5m možná i o trošku více , záleží na typu letadla.
Ve zlínu mám jen klasicky 2 dráty proti sobě a to je to ještě hodně vykuchaný kvůli podvozkové šachtě a náběžku a vše ostatní je bez úprav , tímhle křídlem kdybych tě vzal po hlavě , no nevim :lol: , ale zkoušet to rozhodně nehodlám :mrgreen:
Uživatelský avatar
racek
Člen fóra
 
Příspěvky: 643
Registrován: 13 zář 2013, 20:38
Bydliště: Senomaty

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod pilot205 » 17 úno 2014, 17:46

Standa, ak tym myslis mna, tak ja na nikoho tlak nevyvijam...ja som iba podal navrhy a myslim si že dost modelarov oceni prave vačšiu velkost modelu. 1500mm neni v podstate nič velké a v pohode sa to dá aj z epp.

Ja avšak viacmenej chcem model s polystyrenu, ktory sa da potiahnut určitým sposobom, preto by som chcel vačšiu velkost...chcem akrobaticky model a pekny by bol ten kratas...ale ten metrovy je maly preto ten napad.

Vačší model je stabilnejší aj ten letový prejav je lepší..
pilot205
Člen fóra
 
Příspěvky: 240
Registrován: 03 pro 2013, 17:28

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod Standa » 17 úno 2014, 18:06

No konečně oponent ! Nic jinýho jsem od tebe racku ani nečekal ! :) Nemáš pravdu, že nevím jaký je rozdíl mezi 20 a 30g EPP, ale ze své podstaty na mě tento materiál nedělá dojem, že je vhodný pro modely nad cca 1500 mm rozpětí. Můj názor je, že když budu chtít stavět model "větší", tak si tam přece jenom budu chtít udělat pár detailů a i na povrchovku budu trochu náročnější což s EPP nedokážu, alespoň já ne. :oops: Tmelit EPP nebo potahovat a já nevím co ještě mi připadá trochu vedle. Myslím si, že se má materiál nechat "přiznaný" a nehrát si na něco, čím není. Svoje EPPčka, ať ze stavebnic nebo vlastní konstrukce se snažím dělat co nejlépe svedu, ale nechávám materiál přiznaný ať každý ví z čeho to je. Prostě si myslím, že do EPP to chce co nejméně "cizích" materiálů, protože jinak to pozbývá význam EPP.

Ještě k tomu co píše LM, že se malé modely přestávají prodávat. To je asi pravda, ale podle mě je to tím, že vylezla hromada výrobců a zahltila trh stavebnicemi, které ani nestojí zato kupovat což každý zjistí, až když si takovou stavebnici koupí ! Takových vln už jsem zažil několik a proto je potřeba vydržet a pracovat na kvalitě, protože se to jednou vrátí. V podstatě téměř každý si koupí model z EPP aby se naučil lítat a pak začne pošilhávat po větších a tím i po jiném materiálu, ale kolo se uzavře jakmile zase zjistí, že s velkým modelem si prostě na zahradě za barákem nezalítá a nezablbne a vrátí se zase k EPP ! :lol:

Jinak na nikoho tady nenarážím, jenom svobodně vyjadřuju svůj názor a čekám, že se takhle tady budeme vyjadřovat všichni, protože kdyby ne, tak to nemá cenu ! Jenom díky polemice se můžeme dostat dál a něco se navzájem přiučit.
Už dost těch mých "mouder" a doufám, že se někdo ještě přidá a dá mi řádně do kožichu ! :lol:
Standa
Člen fóra
 
Příspěvky: 263
Registrován: 18 črc 2011, 13:11
Bydliště: Praha

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod pilot205 » 17 úno 2014, 18:11

páči sa mi že takto itenzívne riešime aj tieto otázky....áno suhlasim model nad 1500mm s povrchom epp nema zmysel...ale ako vravím- vyrezat s polystyrenu a potiahnut..s toho sa da urobit dobrá polomaketa...

Obzvlásť preto lebo tento výrobca robí pekne pedlohy...
pilot205
Člen fóra
 
Příspěvky: 240
Registrován: 03 pro 2013, 17:28

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod Standa » 17 úno 2014, 18:36

Standa
Člen fóra
 
Příspěvky: 263
Registrován: 18 črc 2011, 13:11
Bydliště: Praha

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod racek » 17 úno 2014, 20:52

Uživatelský avatar
racek
Člen fóra
 
Příspěvky: 643
Registrován: 13 zář 2013, 20:38
Bydliště: Senomaty

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod racek » 19 úno 2014, 09:03

Co jee :?: proč do mě nikdo už 2dny nejde , halooó Standooó... :mrgreen: :lol: :D
Uživatelský avatar
racek
Člen fóra
 
Příspěvky: 643
Registrován: 13 zář 2013, 20:38
Bydliště: Senomaty

Re: velikost modelů z EPP

Příspěvekod Standa » 19 úno 2014, 12:51

No, nejdu do tebe, protože skoro se vším co píšeš souhlasím. EPP ti dovolí, na rozdíl od jiných materiálů osadit si věci /serva, baterie a td./ tak jak chceš a nijak tě neomezuje. To je jeden z důvodů, že bych chtěl, až budu kupovat další stavebnici od LM, aby mi poslal i to, co vyřeže např. z trupu, protože si tam můžu osadit a tak bezpečně upevnit co budu potřebovat jako např. jsem to udělal s baterií u Bf 109G, kde o tom píšu ve vlákně "tipy a návody". To samé platí, když si dělám "krabičky" na serva do křídel i jinam, kde taky všechno vyřežu nožem a sevo perfektně drží a nic mi to nestojí. To jsou pro mě velmi dobré "vlastnosti" EPP. Snad jedině co se týká větroňů, kde je velmi důležitá klouzavost a to znamená co nejlepší povrch, tam mi EPP nějak "nesedí".
Standa
Člen fóra
 
Příspěvky: 263
Registrován: 18 črc 2011, 13:11
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron