Z-37A OK-GJW

Další ze známých a populárních československých letadel.

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod Henry » 31 pro 2015, 09:49

Již delší dobu jsem nic nenapsal protože jsem pokročil jen trochu a navíc většinu věcí dělám stejně jako pan Mašík u prototypu, nebo jak tady na fóru už bylo popsáno. Jen s tím rozdílem, že já dělám vše strašně pomalu.

- Dodělal jsem ostruhové kolečko, pružiny jsem namotal ve vrtačce, do trupu se to vešlo a funguje to.
- Je hotový torzní náhon klapek, chybí už jen páky, musím si rozkreslit délky a asi budu muset omezit velikost výchylky serva ve vysílači.
- 4mm ocelové dráty podvozku jsem do překližkového lože zalepil jen bodově tavnou pistolí
- Na ně jsou nasunuté odpružené nohy z HK a 70mm kola která jsem koupil myslím někde na eBay.
- Slepil jsem motorový kryt s 30ti žaluziemi z EPP stejně jako p.Mašík u prototypu, šlo to celkem dobře. Rozměření bylo snadné, protože namalovat 30ti cípou hvězdu v Corelu je velmi jednoduché.
- Slepil jsem křídlo a do vnějších částí zalepil „nosníky“ z ocelových drátů o průměru 1mm.
- Pro spojení kabelů serv v křídle jsem nakonec (velmi rád) použil MPX konektor.
Přílohy
Z-37_ostruha_pruziny.jpg
Z-37_zaluzie.JPG
Z-37_MPX_02.JPG
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod Henry » 31 pro 2015, 09:51

pár dalších fotek
Přílohy
Z-37_drak_01.jpg
Z-37_drak_02.JPG
Z-37_drak_03.JPG
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod Henry » 31 pro 2015, 09:55

V nejbližší době se chystám přimontovat motor, asi hodně podobně nebo úplně stejně jako to je na prototypu.

Také asi doplním pár detailů jako stupačky, chodníček na křídlo, madla, víko kotle.
S těmi detaily se to má tak… když se mi něco při normální stavbě nepovede a musím to předělávat, nebo je nějaká část stavby, do které se mi zrovna nechce, tak se snažím odreagovat a vyrábím zbytečnosti, třeba ten zmíněný chodníček na křídlo :)

Chtěl bych přidat i blatníky, tak pořád přemýšlím jak je udělat. Tedy vlastní blatníky asi vylaminuji na kopytu z polystyrenu (ještě nikdy jsem to nedělal), ale jejich připevnění na podvozkové nohy bude asi zajímavé. Nějaký nápad už mám. Uvidím, jestli se to podaří a bude to držet. Ale bude mi to ještě chvíli trvat.
Přílohy
Z-37_chodnicek_01.jpg
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod racek » 31 pro 2015, 11:22

Teda ty stupačky jsou luxusní ;)
Uživatelský avatar
racek
Člen fóra
 
Příspěvky: 643
Registrován: 13 zář 2013, 20:38
Bydliště: Senomaty

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod ZdenekD » 15 úno 2016, 22:54

Nazdar přátelé, opět Vás srdečně zdravím a omlouvám se za to, že jsem trochu nepokročil se Z-43. Nějak mi stávkuje tělesná schránka a místo stavby pobíhám po zdravotnických zařízeních.
Velice rád čtu nové diskuse nebo jejich části a chtěl bych trochu poradit. Protože mám rozestavěné dva Čmeláčky (Z-37 a Turbáka), řešil jsem podobné problémy. Poradím jak na blatníky. Vezmi, pokud máš, kolečko o 5 mm většího průměru, zasuň jej to PET lahve s osou kola v ose lahve a ohřej horkovzdušnou pistolí. Při troše cviku se Ti podaří udělat najednou i dva blatníky. Ořezat je do správného tvaru již není problém.
ZdenekD
Člen fóra
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25 led 2014, 22:12

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod racek » 18 úno 2016, 14:33

Dobrý nápad , díky... tohle řešit budu u Z-37T ;-)
Uživatelský avatar
racek
Člen fóra
 
Příspěvky: 643
Registrován: 13 zář 2013, 20:38
Bydliště: Senomaty

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod Henry » 27 úno 2016, 15:56

Také dík, tohle zkusím - do laminování se mi nechce, neumím to.
S lisováním kabinek z PET lahví mám sice také špatné zkušenosti - prostě se mi to zatím nikdy nepodařilo, ale tohle by mohlo vyjít. Pro čmeláka ze stavebnice LM mi průměr kola na blatník vychází 95mm, jeho šířka 25mm a horní rádius má průměr 60mm. Asi nepoužiji kolečko, ale kopyto vysoustružím z extrudovaného polystyrenu. A když by se blatníky nedejbože nepovedly z PETky tak to můžu použít pro laminování.
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod Henry » 20 srp 2016, 22:52

Dost dlouhou dobu jsem na čmeláka ani nesáhl, a když jsem se ke stavbě asi po dvou měsících vrátil, zjistil jsem, že některé věci musím předělat. No a pak jsem zase pomalu, pomalinku pokračoval. Přidávám tedy pár fotek a komentářů ze stavby. Hotovo pořád ještě nemám.
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod Henry » 20 srp 2016, 22:57

Nejdříve k těm předělávkám.
Původně jsem dráty podvozku do překližkového lože zalepil jen tavným lepidlem abych je mohl vyndat třeba v případě opravy. Nebyl to dobrý nápad, nedrželo to jak jsem si představoval. Vydloubal jsem to a zalepil epoxidem.
Torzní náhon klapek s pohonem jedním servem se mi také neosvědčil, projevily se dost velké vůle a celé to nemělo potřebnou tuhost. Dráty jsem z křídla po kouskách vyštípal (to dalo snad víc práce než to tam zabudovat). Klapky v každé polovině křídla dostaly svoje servo, ale jsou připojené na jeden kanál přijímače. Rozbočení, zpomalení chodu serv a reverz jednoho z nich obstarává jednoduchý modul z Arduina. Zatím ale nejsem úplně spokojený takže ani přesvědčený jestli to tak nechám. Uvidíme
Přílohy
Z-37_IMG_2455.JPG
spodek křídla již se dvěma servy klapek
Z-37_IMG_2448.JPG
Tady je vidět Arduino
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ

Re: Z-37A OK-GJW

Příspěvekod Henry » 20 srp 2016, 23:00

V některých bodech jsem upustil od svých plánů abych tohle éro vůbec někdy dodělal.
Chtěl jsem tmelit, ale pak jsem se na to vyprd.
Signování jsem chtěl udělat z balsy. Už jsem měl i nařezané pásky trojúhelníkového průřezu asi 1,5 mm široké což byl docela porod se spoustou odpadu, ale ani ty jsem nepoužil. Hlavním důvodem byla případná opravitelnost modelu. Uznal jsem že není dobré se dobrovolně zbavovat některých výhod EPP.

Čmeláka jsem tedy postupně nabarvil a fixami trochu počmáral.
Přílohy
Z-37_IMG_3397.JPG
Z-37_IMG_3409.JPG
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ

PředchozíDalší

Zpět na Z-37A Čmelák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron