Luňák z předprodukce. Oživení po letech -Zalétáno- (video)

Luňák z předprodukce. Oživení po letech -Zalétáno- (video)

Příspěvekod Vigo » 17 čer 2016, 19:57

V roce 2012 jsem koupil výřezy tenkrát novinky Luňáka. Vrhnul jsem se na stavbu, ale pak dostala přednost stavba domu a děti. Teď jsem objednal Zlína XXL a čekání jsem se rozhodnul vyplnit dokončením Luňáka. Bude to čistý vetroň, barva žlutá. Imatrikulaci uvidím, nemám úplně ambice na maketu. Křídla jsem lehce vytmelil šlehaným tmelem, křidélka a výškovku předělal na panty z tavného lepidla. Ještě lehce přetmelím trup a osadím bowdeny + začnu lakovat.

Nemám zkušenost s háčkem na gumicuk. Kam ho k poměru těžuště dát a kam prosím vlastně umístit těžiště?

Díky

Aktuální stav:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil Vigo dne 20 čer 2016, 20:40, celkově upraveno 1
Vigo
Nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: 17 čer 2016, 10:05

Re: Luňák z předprodukce. Oživení po letech

Příspěvekod Vigo » 20 čer 2016, 20:26

Tak Luňák je dokončený a dnes proběhl zálet. První ltey odhodem z ruky od Bráchy a díky bohu za to. Těžiště jsem zkusmo dal 75mm od náběžné hrany 190mm křídla a bylo to moc vzadu. Prakticky to neletělo a ošklivě upadlo. Posunul jsem tedy dopředu a 58-60mm se jeví jako optimum. Byl jsem jen na malém jižním svahu, foukalo na něj naprosté minimum a navíc je se stromky. Hned první let jsem potkal ve 3m strom, ale padlo to na plochu bez poškození. Následovalo pár letů ze kterých je i video. Byly i trochu lepší, ale podmínky a svah nestály za nic. Zítra musím trochu lepit, vlivem havárie do stromu naprasko křídlo ve spoji a trup v lepeném spoji. Obojí vlásečnice bez vlivu na vzhled. Trup byl navíc asi špatně slepený. Váhu mám 615g.

Letové vlastnosti mě nadchly. Tedy jako model pro začátečníky bych to neviděl, ale to naznačuje už hloubka křídel na konci. Klouzá to ale moc pěkně a zdá se, že to bude mít i nějakou pronikavost. Výkon v kluzu mě hodně překvapil a nakopne to každá bublina. Moc se tomu nelíbí malá rychlost a ochotně naznačuje vrtání. Naštěstí díky malé váze stačí potlačit a kontrovat a hned se srovná. Až bude někde výška, myslím s tím bude zábava. U akrobatického větroně kladná vlastnost a už se těším až bude opravdu víc foukat. Odolnost po tom co to dnes zažilo hodnotím kladně a díky výrobci :) Do slabého a středního větru na svahu to bude super stroj.

Video
https://youtu.be/xLbgHPPs7LQ

Aktuální foto, jen kabince udělám černý rámeček a asi to i lehce výtvarně dotvořím.
Obrázek
Vigo
Nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: 17 čer 2016, 10:05

Re: Luňák z předprodukce. Oživení po letech -Zalétáno- (vide

Příspěvekod Vigo » 23 čer 2016, 21:35

Kabinku jsem zkusil s černým rámem a i když to neodpovídá předloze, asi to tak zůstane

Obrázek
Vigo
Nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: 17 čer 2016, 10:05

Re: Luňák z předprodukce. Oživení po letech -Zalétáno- (vide

Příspěvekod Lukáš.G » 29 čer 2016, 10:36

Gratuluji k záletu. Já ze svého Luňáka vykuchal motor, osadil vlečný háček a odzkoušeli jsme aerovlek Zlínka-Luňák....
Naprosto bez problému a vlek vypadá dost realisticky
Lukáš.G
Člen fóra
 
Příspěvky: 314
Registrován: 06 led 2015, 21:56

Re: Luňák z předprodukce. Oživení po letech -Zalétáno- (vide

Příspěvekod Vigo » 03 črc 2016, 15:47

Díky, létá vášně pěkně. Dnes jsem byl na malém svahu a i když oproti házedlu DLG nemá takový výkon, svahování je zábava. Proniká překvapivě dobře a sice při ztrátě rychlosti padá na křídlo, ale nechá se to opravdu snadno vybrat. Stačí potalčit, nebo i povolit výškovku a nedojit to. Nejlépe funguje na slušnější rychlosti.

Po nějakých pokusech jsem zkusil nastavit režim s křidélky trochu dolů (asi o tloušťku odtokové hrany) a lehkou kompenzaci výškovkou. Model zpomalil jen lehce, ale podstatně se zlepšil výkon na svahu i v kluzu a překvapivě bez zhoršení tendence k pádu po křídle. Pro lepší výkony tedy doporučuju. Když jsem to nastavil asi o 2mm víc dolů, už to nebylo moc lepší a letadlo začlo být jankovité s tendencí k pádu po křídle při ztrátě rychlosti.

Dělá mi radost, jen to chce víc času a větru :) Jo a aerovleky závidím, taky bych chtěl
Vigo
Nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: 17 čer 2016, 10:05


Zpět na LF-107 Luňák

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron