Odpružené podvozkové nohy

Odpružené podvozkové nohy

Příspěvekod Henry » 29 lis 2014, 14:13

V rámci čekání na stavebnici Z-37A jsem si objednal podvozkové nohy z HK.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 2pcs_.html

Včera mi přišel balíček

Pružiny jsou ale hodně tuhé. Zkusil jsem jen hrubý test s obyčejnou osobní váhou:
- pružina se začne stlačovat přibližně při 3kg
- plné stlačení na doraz (zdvih 13mm) přibližně při 7kg
A to je jen jedna noha :o

Pan Mašík psal, že je letová hmotnost prototypu Z-37A cca 1400g
Předpokládám, že výše uvedené odpružení by vůbec nemělo šanci se uplatnit u takto lehkého modelu.
Asi to vyřeším tak, že si namotám vlastní pružiny a v koupených nohách je vyměním.

Ale v souvislosti s tím mě napadá několik otázek - hledám jakékoliv zkušenosti a informace
(otázku zda to vůbec má smysl vynechávám záměrně ;) )

1) jakou tuhost pružiny zvolit podle hmotnosti modelu?
Je následující úvaha správná nebo jsem úplně mimo?
- hmotnost modelu 1400g
- 2 nohy hlavního podvozku 1400:2 => 700g na jednu nohu
- aby nohy nebyly příliš měkké mám přidat nějakou rezervu nebo ne?
- rozsah pružení cca 800-1500g na jednu nohu ???


2) nějaké typy na internetové obchody?
Já toho moc (za rozumnou cenu) nenašel a na HK nevidím parametr "hmotnost modelu" pro jaký je podvozek určený". Jen u některých noh je uvedeno třeba "for 60-90 class".
např: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... s_2pc.html
To znamená pro 10-15ccm motorový model = to je trochu moc pro naše EPP poletuchy.


3) Pane Mašíku jak funguje podvozek u Vašich prototypů Z-37A a Z-137T?
Mohl byste poskytnout odkazy na podvozkové nohy které jste vy koupil pro svoje modely?

Díky
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ

Re: Odpružené podvozkové nohy

Příspěvekod Standa » 04 pro 2014, 07:39

Koukám, že zatím žádná odezva, tak si trochu přihřeju polívčičku já.
Nemám sice žádné zkušenosti s odpružením podvozku pro takhle malé a lehké modely, ale odhadl bych, že je to podobné jako u větších a těžších modelů. Nevím jestli je nějaký vzoreček pro výpočet tuhosti odpružení podvozku u modelů, ale my to v podstatě řešíme systémem pokus/omyl. Většinou používáme pro výrobu podvozku upravené přední vidlice z horských kol, kde se dá tuhost v nějakém rozmezí ladit. Mnohdy mě překvapí, že tuhost, která vyhovuje modelu je tak velká, že podvozek nedovedu vlastní silou stlačit ! Je to dáno rázy, které musí podvozek absorbovat při dosednutí na nerovnou plochu letiště a tam ta síla několikanásobně překračuje hmotnost modelu.
Když si vzpomenu, že v minulosti, kdy nebyly běžné zatahovací podvozky a používaly se ocelové dráty, tak zapružit tímto drátem pouhou rukou nebylo nic lehkého a přitom při pouhém pojíždění po letišti dráty pružily jakoby nic.
Podle mého názoru tvoje úvaha o hmotnosti modelu v klidu a tvrdosti pružiny je mylná, protože je nutné do této úvahy ještě přidat sílu vyvinutou rázem, který model vyvine při dosednutí na letiště. Už vůbec se neřeší tlumení podvozku, které je také velmi důležité.
Osobně budu rád, když se někdo přidá do této debaty a možná mi objasní, že podvozek pro model je možné vypočítat ! :roll:
Standa
Člen fóra
 
Příspěvky: 263
Registrován: 18 črc 2011, 13:11
Bydliště: Praha

Re: Odpružené podvozkové nohy

Příspěvekod Libor Mašík » 04 pro 2014, 17:47

Dotazu jsem si nějak nevšimnul, takže jsem nezareagoval. V mém Čmelákoví mám stejné podvozkové nohy. Taky jsem přemýšlel o zmenšení tuhosti pružin a dokonce jsem si pořídil nové slabší. Ale po odzkoušení jsem tam dal zpět původní. Nějak to s těmi slabšími nefunguje.
Ono u tak "lehkého" modelu odpružení nebude nikdy dobře fungovat a je třeba se s tím smířit. tyto podvozkové nohy jsou pěkné a maketové a pruží spíše uložení v EPP než samotné nohy.
Libor Mašík
LM Model Team
LM Model Team
 
Příspěvky: 540
Registrován: 05 črc 2011, 21:38
Bydliště: Kobeřice

Re: Odpružené podvozkové nohy

Příspěvekod Henry » 06 pro 2014, 09:12

Pánové děkuji oběma za reakci. Je to přesně to, co jsem potřeboval a chtěl vědět. A mám z toho i docela radost, nebudu ztrácet čas pracným namotáváním a laděním nových pružin. Stejně jsem ani moc nevěděl jak na to a teprve jsem o tom jen tak dumal a chystal se studovat :geek:
Henry
Člen fóra
 
Příspěvky: 161
Registrován: 08 črc 2011, 19:03
Bydliště: Praha východ


Zpět na Tipy, návody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron