Z-226 OK-KNR

EPP model, jehož předloha Z-526 vznikl z předchozího Z-326...

Re: Z-226 OK-KNR

Příspěvekod Libor Mašík » 09 dub 2013, 17:11

Bude se divit, ale od jisté doby lepím všechny EPP modely normální, běžně dostupnou tavnou pistolí. Ač se domu dost lidí diví a vymýšlejí různá speciální lepidla, tavná pistole je asi to nejlepší.
Teplota roztaveného lepidla částečně nataví povrch EPP, a tím pádem spojí dva kusy opravdu dokonale. Obrovská výhoda je částečná pružnost lepeného spoje.
Další výhoda je, že po slepení dvou částí k sobě máme nějakou tu minutku k přesnému dolícování obou lepených dílů.
V případě, že dva díly úplně přesně nepasují k sobě, můžu si ten větší rukou a tlakem trochu stlačit a naformovat. Stlačení nějaký čas vydrží a když díly slepím k sob, pak již tvar drží lepidlo.

Jinak překližkové díly lepím stále k EPP polyuretanovým lepidlem, většinou je to známý Purex. Tyto díly je také dobré třeba jen ve dvou místech přichytit tavnou pistolí, nebo vteřinovým lepidlem. Díl pak ihned drží na místě a Purex má čas pěnit.
Díly EPP je možné také lepit Purexem, ale spoj je pak tvrdý a křehčí. Postup je stejný jako jsem popsal výše. Obvod bodově vteřiňákem, vnitřní plochu purexem. Nesmíme zapomenout na aktivátor, kterým dopředu stříkneme duhou plochu, než na kterou budeme nanášet vteřinové lepidlo.
Není třeba používat speciální vteřiňák na polystyrén, EPP je odolné snad všem rozpouštědlům, které znám.
Osvědčil se vteřiňák střední a na zalepení výztuh pak superřídký, který pěkně zateče a navzlíná do lepených ploch.
Tak snad je teď v tom jasno.... Tak to dělám já, a to už jsem postavil hodně EPP modelů.
Libor Mašík
LM Model Team
LM Model Team
 
Příspěvky: 540
Registrován: 05 črc 2011, 21:38
Bydliště: Kobeřice

Re: Z-226 OK-KNR

Příspěvekod Jan Pichrt » 09 dub 2013, 17:22

Aj velke polochy jako spoj kridla u velkeho z-226 tavkou? To me to lepidlo vytuhne nez dojedu na druhou stranu si myslim...

/edit: dodnes jsem slepil spousty EPP s UHU Porem, bohuzel ma takovou nevyhodu, ze se v horku rozlepuje a po case se rozlepi sam uplne (cca. 2-3 roky)... proto hledam alternativu.
| |
Uživatelský avatar
Jan Pichrt
Člen fóra
 
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2013, 01:46

Re: Z-226 OK-KNR

Příspěvekod Libor Mašík » 09 dub 2013, 18:55

UHU-por na EPP opravdu nepoužívat, nedrží to. Pokud si nejsi jistý při lepení tavnou pistolí, použij Purex, na vnitřní plochu dílu a vnější (obvod) zalep tavnou pistolí.
Nanést Purex, na obvod tavnou, chvilku podržet v ruce, případně dotvarovat a bude to spoj, který nepovolí.
Libor Mašík
LM Model Team
LM Model Team
 
Příspěvky: 540
Registrován: 05 črc 2011, 21:38
Bydliště: Kobeřice

Re: Z-226 OK-KNR

Příspěvekod Jan Pichrt » 09 dub 2013, 19:26

Me osobne se teda UHUPor na EPP nikdy nerozlepil... cca. 10 letadel akro. Mam to jen z doslechu. Tavkou jsem ted lepil vyskovku a vypada to dobre, cisty spoj neopatlany :) diky za tip
| |
Uživatelský avatar
Jan Pichrt
Člen fóra
 
Příspěvky: 10
Registrován: 21 úno 2013, 01:46

Předchozí

Zpět na Z-226

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník