Z-526 AFS

EPP model, jehož předloha Z-526 vznikl z předchozího Z-326...

Z-526 AFS

Příspěvekod Yeah » 27 čer 2014, 14:53

Taky se, s dovolením, pochlubím svým novým přírůstkem. Je jím Z-526 AFS.
Výbava je následující : hmotnost: zatím neurčena, funkce: S, V, K(2), M, LED osvětlení, motor: EMAX 2215/20, vrtule: GWS 9x5, regulátor: HK RedBrick 25A, serva: 2x HK15178, 1xTG9e, 1x TowerPro MG, baterie: LiPo Turnigy 3S1P 2200mAh 20C.
Zatím je čerstvě dokončený, čeká se na rozumné počasí, abych ho mohl zalétat. Baterie se vkládá vrchem před kabinou (udělal jsem tam dvířka). Jinak je bez nějakých dalších úprav. Inspiraci k povrchovce jsem nalezl u OK-CXC, imatrikulaci ještě vymyslím.
Lepil jsem většinou tavným lepidlem (inspirace u p. Mašíka), menší věci vteřiňákem, barvičky jsou vodouředitelné OBI. Stavba šla jako po másle.
Přílohy
2.JPG
1.JPG
RCM Lužice
Yeah
Člen fóra
 
Příspěvky: 10
Registrován: 04 bře 2013, 20:49
Bydliště: Most

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod Libor Mašík » 29 čer 2014, 18:40

Pěkně udělaná pětsetdvacetšestka. Jsem zvědav na dojmy ze záletu.
Libor Mašík
LM Model Team
LM Model Team
 
Příspěvky: 540
Registrován: 05 črc 2011, 21:38
Bydliště: Kobeřice

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod Yeah » 30 čer 2014, 12:09

Díky za pochvalu :D Zálet proběhl v sobotu, lehce foukalo.
Raději jsem zapnul expa na křidélka a výškovku a už to tak nechám, Zlíneček je velmi obratný, ještě nikdy jsem neudělal výkrut tak rychle :-) Těžiště se mi zdálo dosti vzadu, takže jsem ho posunul cca o 1 cm vpřed. Zbytečně, akorát jsem to měl těžké na čumák, vrátím ho zpět. Letí to jako po kolejích trimoval jsem jen výškovku (určitě kvůli tomu těžišti). Startoval jsem s baterkou 2200mAh, měl jsem obavy, zda to nebude těžké a nebude se to blbě házet. Zase zbytečně. Hodit to jde v pohodě (i když to má na bocích trupu přechody).

Bohužel jsem ale zvolil špatně pohon. Vrtule je nevhodná, musel jsem stále mít nejméně 3/4 plynu. Také jsem uhnal motor k smrti. Byl ze šuplíku (a jednou už mi zazlobil) a takhle se mi odvděčil, moje chyba. Chtěl jsem zkusit klouzavost a motor už nenaskočil. Nakonec tedy dostane Zlín 2836-ku a APC 9x6 E, aby měl dost síly.

Kdybych nemusel řešit ten výpadek pohonu, byl bych hezky polétal. Dojem z letounu je skvělý, krásně drží stopu, poslouchá na sebemenší pokyn. Ke cti mu budiž také fakt, že pro mě neznámý stroj jsem v krizové situaci v pohodě přivedl na zem s drobným škrábancem na křídle.
RCM Lužice
Yeah
Člen fóra
 
Příspěvky: 10
Registrován: 04 bře 2013, 20:49
Bydliště: Most

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod Yeah » 03 črc 2014, 21:20

Tak s novým motorem jsem si také přidělal nové starosti.
Zlín sice létá hezky, ale byl s ním problém přistát, protože stále zvedal čumák při vypnutí motoru. Posouváním těžiště vpřed jsem tuto věc vyřešil. Nyní ho mám nečekaně o 2.5 cm blíž k předku, než bylo původně a již se chová slušně. Sice není už tolik obratný, ale mám jej spíše pro potěšení z létání, než pro sekání akrobacie :D
Nyní jsem ve fázi ladění pohonu. Trošku jsem zmenšil vyosení dolů a po GWS 9x5, která netahala jsem dal APC E 9x6, která tahá lépe, ale nakonec asi zůstanu u APC E 10x6, kde to zatím vypadá nejslibněji.
Celková letová váha stroje i s baterií je nyní pěkně tučných 850g. Váha mi ale nevadí, přistává pěkně a nebude mu tolik vadit vítr.
Přes všechny ty peripetie jsem s ním ještě nehavaroval a ani tvrději nepřistál. Nevím, jestli jsem tak dobrý pilot, nebo jsem ho pomalu již zkrotil? :P
Poslední úpravou bude dodatečné ještě lepší vyztužení výškovky. Při přemetu má tendenci mi uhýbat.
Zlín má pro mě velký FunFactor a ve vzduchu vypadá skvěle!
RCM Lužice
Yeah
Člen fóra
 
Příspěvky: 10
Registrován: 04 bře 2013, 20:49
Bydliště: Most

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod Standa » 04 črc 2014, 06:08

Předpokládal jsem, že těžiště je dáno výrobcem, jako u všech ostatních stavebnic !? Když se dodrží, tak v podstatě není co řešit, protože je to bod daný výpočtem a nikoli pokusem !? Nebo tomu tak není ? :o U takto malého modelu posun těžiště o 2,5 cm je podstatný rozměr ?!
Standa
Člen fóra
 
Příspěvky: 263
Registrován: 18 črc 2011, 13:11
Bydliště: Praha

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod Libor Mašík » 04 črc 2014, 07:03

Ano, těžiště v návodu je vypočteno. Nicméně zkusím zkontrolovat těžiště u mého létajícího modelu Z-526 AFS, který létá velice pohodově a vlastně jsem nemusel nic nastavovat.
Je fakt, že posun těžiště o 2,5 cm je již hodně. Něco není v pořádku...
Libor Mašík
LM Model Team
LM Model Team
 
Příspěvky: 540
Registrován: 05 črc 2011, 21:38
Bydliště: Kobeřice

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod Yeah » 04 črc 2014, 10:37

Myslím, že zásadní předpoklad je asi váha stroje. Můj je o 200g těžší, nežli udává pan Mašík jako strop a taky podle toho sedí ve vzduchu. To s sebou ponese taky nějaké změny vlastností.
Nemohu říci, že by to s těžištěm dle manuálu nelétalo, létá to jako z praku a je to "akrobaticky" nestabilní (v dobrém slova smyslu), psal jsem, že takový výkrut jsem ještě neudělal :D , jen prostě byl problém přistát - pro mě - protože to zvedalo nos. Jestli bych to měl býval namixovat, aby mi to samo na přistání tlačilo dolů, bylo by to bez potíží. Ale tohle já nedělám, chci to řídit páčkama, ne programem ve vysílačce.
Já těžiště také přepočítával a vyšlo mi mezi 9 až 11.7 cm. Teď je samozřejmě tupější na povely, ale ne tolik, kolik by se čekalo. Až ho budu mít v ruce, začnu možná strkat těžiště zpět.
Mě to takhle zatím vyhovuje. Je to metrovka a ta, si myslím, může kapku vážit, ať je chlupatá, nebo ne. Není to můj první boj s těžištěm. U mého Wildcata ho mám taky blíže k náběžce a taky ho mám o kus těžší, než doporučuje výrobce.
Neberte moje posty tady jako stěžování, ale jako zveřejnění "mojí cesty". :lol:

Jo, abych nezapomněl - mám na spodku "aerodynamický zprasek" - podvozek v zataženém stavu, kde nekouká jen kolečko, ale taky dva kousky EPP, které při dosednutí na břicho fungují jako ochrana křídla před odíráním a vzadu ostruhové kolečko!
RCM Lužice
Yeah
Člen fóra
 
Příspěvky: 10
Registrován: 04 bře 2013, 20:49
Bydliště: Most

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod Standa » 04 črc 2014, 11:14

Hmotnost modelu na jeho těžiště nemá žádný vliv. Není to veličina se kterou se při výpočtu počítá. Udávaná poloha 9-11,7 je podivná, protože těžiště je jenom jedno a to jak podélném tak i v příčném směru. :roll:
Standa
Člen fóra
 
Příspěvky: 263
Registrován: 18 črc 2011, 13:11
Bydliště: Praha

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod pilot205 » 04 črc 2014, 15:40

u týchto modelov si dávat radšej pozor na hmotnost. Moja 205tka vážila o 150g viac než doporučoval výrobca-mala maketové detaily a velku vrstvu farby...za letu sa dala kočírovat pekne, ale pristátie do trávy boli horšie a pri hádzaní z ruky bolo treba dávat pozor. Do akrobacie sa jej nechcelo, ale to je tým rozpatím. Tá vačšia je určite lepšia, šak všeobecne platí, čím vačší model tým lepšie vlastnosti (samozrejme záleží od modelu). Ten podvozok na to velky vplyv podla mna nema..205tka ho mala pevny...takže ešte vačší odpor.

Možno si niečo krivo nalepil..uhol krídla voči výškovke alebo opacne...ale pri tých výrezoch sa to krivo snad ani nedalo..
pilot205
Člen fóra
 
Příspěvky: 240
Registrován: 03 pro 2013, 17:28

Re: Z-526 AFS

Příspěvekod Yeah » 04 črc 2014, 20:39

Každopádně jsem počítal s tím, že se vzrůstající hmotností bude potřeba být rychlejší na přistání a obecně bude chování jiné. Po dnešním ranním letu jsem to vychytal. A létá hezky. Nějak tak, jak jsem si představoval.
Co na tom, že těžiště mám posunuté dopředu. Pro mě je důležité, že jsem si stavbu užil, Postavil si stroj, který není okoukaný. Při záletu se zapotil. A všecko dobře dopadlo. Že to nebylo fatální je vidět na tom, že jsem to přivedl na zem, takže 2.5 cm posuv v mém případě není u tohoto modelu malér. To laborování mě i baví ... nevadí mi se v tom šťárat :lol:
K tomu těžišti - počítal jsem jej tímto odkazem : http://adamone.rchomepage.com/cg_calc.htm pokud se tam změní parametr "static margin" od 5 do 15% (doporučené rozmezí), dostanete to těžiště v rozmezí, které jsem uvedl.
Výřezy byly v naprostém pořádku,maximálně jsem něco zmršil při lepení, jelikož ale nevím co by to mohlo být, nemám po čem pátrat a tak to nechám ležet. Po měření různých délek napříč letadlem není mezi dvěma rozměry takový rozdíl, aby měl něco natolik ovlivnit, že bych si toho všiml. Navíc, stranově to nikam nepadá, trimoval jsem minimálně a podle mě jen doladění proti momentu roztočeného motoru (jedno nebo dvě cvaknutí na digitálním trimu).
Zlínu zdar :!:
RCM Lužice
Yeah
Člen fóra
 
Příspěvky: 10
Registrován: 04 bře 2013, 20:49
Bydliště: Most

Další

Zpět na Z-526

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron